Витрати студентів в Чехії

Правильно вибрати ВНЗ для подальшого навчання – нелегке рішення як для студентів, так і для їх батьків. Багато хто досі сприймає навчання за кордоном як розкіш, що доступна тільки заможним студентам та їх сім’ям, але давайте подивимося на статтю витрат студентів більш детально та дізнаємося скільки насправді коштує проживання за кордоном під час навчання?

Розглянемо Чехію як один з найпопулярніших напрямів, куди громадяни України їздять не тільки працювати, але й навчатися. Багато чеських університетів пропонують не тільки доступні програми для бакалаврів, магістрів та аспірантів, але і можливості навчатися в будь-якому державному університеті безкоштовно за умови, що студент володітиме чеською на рівні не нижче B2. Більше того, це чудовий шанс отримати унікальний культурний досвід, здобувши нові навички в країні з високою якістю життя та низькою вартістю життя. Тепер поговоримо детально про витрати.

Проживання

Оренда, як правило, є найбільшою статтєю витрат щомісяця в Празі. Вартість оренди квартири залежить від розміру (кількості спалень), кількості людей, що знімають квартиру, та району, де вона знаходиться. Студенти в Чехії, як правило, проживають в одному з двох типів житла: в університеті або в квартирі. Проживання в університеті дозволить вам легше влитися до студентського життя. З іншого боку, оренда квартири до вподоби тим, хто хоче мати більше приватности. Так чи інакше, але студенту доступні усі опції.

Гуртожиток при університеті, в залежності від розташування та інфраструктури, обійдеться в суму від 150 евро до 300 євро на місяць після того, як студент почне навчатися в університеті офіційно. До цього моменту, наприклад, навчаючись на підготовчих курсах, ця сума буде вищою – від 200 євро на місяць.  Найбюджетніша однокімнатна квартира (студія або чеською “гарсонка”) в центрі міста коштує близько 400 евро на місяць, враховуючи комунальні послуги. Багато студентів вибирають знімати одну квартиру разом, наприклад, двох або більше. У цьому випадку витрати на оренду майже дорівнюють ціні, яку сплачують студенти за проживання в гуртожитку, але кожен студент має свою кімнату.

Харчування

Якщо говорити про їжу, то класичні чеські страви в ресторанах коштують дешевше, ніж в інших західних країнах. Що стосується студентів, то деякі з них готують вдома,  що коштуває їм близько 150 євро на місяць, а інші вважають за краще їсти у своїх університетських їдальнях, Якщо харчуватися також в кафе або ресторанах, то ціна, безумовно, буде дорожчою: від 250 до 400 євро.

Громадський транспорт

Користуватися громадським транспортом у Празі дуже зручно. Студенти можуть заказати собі, так звану, „Litacku“. Ця картка служить заміною квиткам на проїзд та надає студентам знижки на місцевий громадський транспорт. Вартість поповнення «Літачки» становить близько 5 євро на місяць, якщо показати посвідчення студента. 

Медичне страхування

Усі іноземні студенти, які мають намір залишитися в Чехії на більше ніж 90 днів, зобов’язані придбати комплексне медичне страхування на увесь строк дії візи ще на тому моменті, коли в подаєте документи на навчання. Ліміт покриття становить мінімум 60 000 євро, і страховку потрібно купувати на весь період перебування. Вартість може становити від 300 євро на рік.

Одяг

Хоча покупки в Празі не завжди дешеві, можна знайти хороші пропозиції. Іноді магазини, наприклад аутлет “Fashion Arena” в Празі дають знижки до 70%. В цілому вартість одягу масс-маркет співпадає з цінами на батьківщині, тому ви можете просто оновити свій гардероб приблизно за 400 євро.

Мобільні та інтернет-послуги

Студентські тарифи на місяць починаються від 500 крон (приблизно 20 євро), включаючи дзвінки, смс та інтернет, якого цілком достатньо, щоб “серфувати” інтернет-мережею практично без обмежень. Є опція поповняти мобільний телефон “на касі” і платити стільки, скільки наговорили або скільки смс надіслали, в деяких випадках це може бути не дуже зручно.

Студентські знижки

ISIC – це єдине міжнародно визнане посвідчення студента. Його власник отримує доступ до широкого спектру пільг та знижок по всій Чехії та у більш ніж 124 інших країнах світу. Ця картка надає студентам різні види знижок на виставки, музеї, харчування в певних місцях, поїздки за кордон тощо.

Чехія вважається однією з найкрасивіших і доступних країн Східної Європи. Наприклад, витрати на життя в Австрії чи Німеччині вдвічі чи втричі вищі, тоді як рівень життя та якість життя не відрізняються від Чехії. Сподіваємося, що тепер ви склали повне уявлення щодо того, скільки студент витрачає на життя в Празі. 

Якщо вас зацікавило навчання в Європі, будь ласка, ознайомтеся з програмою підготовчого курсу до навчання в Чехії. 

Зв'яжіться з нами